Systémy viery

Čomu veríme? Čo je to, čo určuje naše konanie, naše postoje? Aké sú scenáre viery rôznych skupín v našej kultúre?
 

Scenár "dobrého veriaceho":

Boh vo svojej nekonečnej múdrosti zariadil, aby sa na našej planéte vyvinul inteligentný život. Trvalo to veľa miliónov rokov, ale napokon sa na Zemi objavil človek. Najprv to boli nejakí lovci, neskôr začali obrábať zem a založili civilizáciu. V priebehu dejín sa stalo, že ľudia zhrešili (zjedli akési jablko). Preto Boh poslal svojho syna Ježiša Krista, aby nás všetkých spasil a po smrti môžeme ísť do neba.

Scenár "dobrého neveriaceho":

Vyvinuli sme sa do dnešnej podoby postupne. Trvalo to milióny rokov, ale sme na špičke evolúcie. Sme najmocnejší predátori na planéte a dokážeme ísť stále ďalej vo vývoji. Platia aj pre nás zákony džungle: prežije najsilnejší! Život po smrti? Po smrti predsa nič nie je a keby aj - žijeme tu a teraz! Ježiš Kristus je buď mýtus, alebo to bol človek, ktorého Rimania popravili a jeho nasledovníci urobili z neho legendu.

Do tretice - scenár "duchovného človeka":

Buď nás stvoril Boh alebo sme sa vyvinuli v priebehu vekov. Každý človek je v jadre dobrý, len sa musíme začať zdokonaľovať. Môžeme postúpiť na vyššiu priečku evolúcie a dospieť k dokonalosti, k harmónii s Bohom; alebo stať sa takým, ako je On. Ježiš Kristus bol prvý, ktorému sa podarilo postúpiť na vyššiu úroveň.

V čom sa od seba líšia tieto tri verzie systému viery?

V ničom. Všetky tieto tri hlavné vetvy systému viery (a všetky ich odnože) vyrastajú z ľudského poznania, ktoré je viazané na 

    - nedostatočné informácie o existencii, 

    - neochotu sebareflexie a triezveho hodnotenia reality, 

    - otrocké podriaďovanie sa názorom vládnucej vrstvy

    - neschopnosť vnímať celistvosť života aj cez hranicu telesnej smrti.

Aká je skutočná realita? Môžeme ju poznať, existuje vôbec objektívna realita, alebo žijeme len v akomsi matrixe, z ktorého sa nedá prebudiť?

 

V našej spoločnosti je pomerne populárna teória plochej Zeme. Vraj naša Zem je plochá ako tanier a všetci tí, ktorí tvrdia, alebo veria tomu, že Zem je guľatá, sú súčasťou obrovskej konšpirácie. Veriacich "plochozeme" nepresvedčí ani to, že fungujú GPS systémy, že sa dá loďou oboplávať zemeguľa, že astronauti boli na orbite, že pri transoceánskom lete lietadlom vidieť horizont zakrivenia - všetko je súčasťou konšpirácie. Aj keď realita je poznateľná a založená na zákonoch fyziky a na poznatkoch a skúsenostiach druhých ľudí, veriaci "plochozeme" nemajú záujem poznať realitu - nestoja o pravdu.

V podobnom sebaklame o existencii Boha žije aj väčšina populácie ľudí: Môžeme poznať Boha - aj keď je tak neporovnateľný s nami - lebo sa znížil na našu úroveň v osobe Ježiša Krista. Otázkou je len to, či Ho chceme poznať? Ak áno, stačí Ho poprosiť a On si cestu k jednotlivcovi nájde. Lenže .....

Poznať Boha zaväzuje. Je to ako prebudenie z matrixu - môžete sa tváriť, že sa nič nestalo a vrátiť sa do virtuálnej reality tohto sveta (hoci už naveky budete vedieť, že skutočnosť je iná), alebo sa stať súčasťou skutočnej reality a žiť podľa jej pravidiel.