Zmena morskej hladiny

16.04.2018 09:26

Pred 100 000 rokmi zažila Zem nezvyčajne teplé obdobie, keď boli oceány teplé a ich úroveň bola o deväť metrov vyššia ako dnes. Dnešné oceány sú však už na rovnakej teplote ako pred 100 000 rokmi.

Vedci z Oregonskej univerzity vo svojej štúdii tvrdia, že súčasná teplota oceánu je taká vysoká, ako bola v najhorúcejšej dobe medzi 129 000 a 116 000 rokmi. Vtedy to bol prirodzený jav v kontexte kolísania teploty spôsobenej posunom naklonenia Zeme. Hladina oceánu bola o 6 až 9 metrov vyššia ako dnes.

Na celej veci je dôležitý ešte jeden fakt. Kým v onom spomínanom období rástla teplota morí veľmi pomaly po cele tisícročia, teraz došlo doslova k skokovému rastu teploty počas iba 150 rokov. „Fakt, že súčasná teplota povrchu oceánov je nerozoznateľná od obdobia 125 000 rokov, je extrémne znepokojujúca,“ hovorí Richard Allan z Univerzity v Readingu vo Veľkej Británii. Ten sa na štúdiu kolegov z Oregonu nijako nepodieľal, napriek tomu aj on došiel k podobným záverom.

Za všetkým je samozrejme hlavne človek a globálne otepľovanie. Vodu v moriach ovplyvňuje príliš veľa splodín uhlíka, ktoré človek vypúšťa. „Je to niečo, čo sa formovalo milióny rokov v podzemných rezervoároch, a my to počas storočia vyťažíme, spálime a vypustíme do ovzdušia,“ upozorňuje Allan. Keby Krajina chcela prírodnou cestou vypúšťať také množstvo splodín, ako to robí človek, musela by sa každých 2,5 hodín udiať niekde na povrchu erupcia o sile výbuchu sopky Svätej Heleny.

Vedci už ani nedúfajú, že by sa trend mohol nejako otočiť. Nádej vkladajú len do toho, že more bude stúpať a otepľovať sa veľmi pomaly a ľudia budú mať čas sa novým podmienkam prispôsobiť. Pobrežné mestá to však podľa vedcov majú veľmi nahnuté.

__________________________________________________________________________________________________________________________