Pyramídy - nové poznatky

01.08.2018 19:58

Komplex starovekých pyramíd v Gíze ostáva pre vedu veľkou záhadou. Tieto stavby, staré niekoľko tisícročí, sú predmetom mnohých vedeckých diskusií. Čím viac vedci o nich zisťujú, tým viac prichádzajú na to, že starovekí konštruktéri naozaj toho vedeli o stavbách viac než dosť. Najnovší objav priniesol ďalšie zaujímavé zistenie. Medzinárodný tím fyzikov teoretickým výskumom zistil, že Veľká pyramída v Gíze môže koncentrovať elektromagnetickú energiu.

K tejto koncentrácii by podľa vedcov malo dochádzať vo vnútorných komorách, ako aj pod základňou samotnej pyramídy. Toto zistenie môže byť v budúcnosti kľúčové a môže vzbudiť záujem o nanotechnologický výskum. Vedci k tomuto objavu prišli na základe experimentu s modelom Veľkej pyramídy. Excitačným prierezom zistili, na ktorých miestach pyramídy dochádza ku koncentrácii elektromagnetickej energie.

Kľúčový je tvar pyramíd

Elektromagnetické žiarenie, vrátane viditeľného svetla, rádiových vĺn a mikrovĺn, vyžaruje vlny oscilujúcich elektrických a magnetických polí, ktoré sa nachádzajú všade vôkol nás. A my ho využívame v rôznej forme v našom každodennom živote. Veď bez tohto druhu žiarenia by sme sa nemohli pripojiť k Wi-Fi sieti, či zohriať si jedlo v mikrovlnej rúre. A takýchto príkladov by sme našli viac než dosť.

Čo však tento objav vedcov znamená v praxi? Ak sa ich teoretický výpočet potvrdí, môže ísť o jasný dôkaz toho, že Chufuova pyramída slúži ako vysielač tohto žiarenia. Či ide o zámer starovekých staviteľov, alebo to je vec náhody, to však nevidno. Isté je, že pyramidálne konštrukcie skutočne môžu zosilňovať signál.

Vedci však dúfajú, že tento objav môže priniesť ďalšie poznatky aj pri výskume nanočastíc. Nanočastice v tvare pyramíd môžu mať praktické využitie v nanosenzoroch či efektívnych solárnych článkoch.

zdroj: sciencealert.com