Prežite šťastný život

28.07.2018 10:19

Na to, aby ste zmenili svoj život k lepšiemu, nemusíte robiť unáhlené, ani výrazné rozhodnutia. Sú to práve zmeny, ktorým sa človek podvedome vyhýba, pretože budú znamenať iný prístup, reakcie a vybočenie zo zabehnutých koľají.

Ak už dlhodobo pociťujete istú nespokojnosť a problémy okolo vás sa nabaľujú, vyskúšajte po malých krokoch zlepšiť svoj život, naučiť sa novým návykom, spoznať niečo nové a netradičné a jednoducho zmeňte svoj “pohľad na vec”. Nemusíte so všetkými bodmi súhlasiť. Stačí, ak si z nich vyberiete niekoľko inšpirácií, vďaka ktorým prežijete nasledujúce dni s lepším pocitom zo svojho každodenného žitia.

Od čoho sa odraziť?

Za život vás stretnú rôzne “druhy” nespokojností. So vzťahom, s prácou, s výzorom... Ak priberiete, určite je vám jasné, že k úbytku nechcených kilogramov nedôjde pri rovnakom životnom štýle, ako tomu bolo doteraz. Bude to vyžadovať iný prístup v stravovaní i vo fyzickej aktivite. Na takéto zmeny sa spočiatku vrhnete s nadšením a preskúšate svoje odhodlanie a vôľu.

Prečo to nevyskúšať aj v iných oblastiach života? Môže sa za 100 dní zmeniť spôsob, akým vnímate svet. Verte nám, môže. Stačí prijať pár nových “opatrení” a budete spokojnejší.

Poupratujte okolo seba

Začnite veľkým upratovaním okolo seba. Nemusíte kvôli tomu čakať na najbližšie predvianočné obdobie alebo jarné upratovanie. Zaslúžite si mať okolo seba systém, ktorý vás upokojí. Tejto téme sa venovalo už niekoľko výskumov a je zrejmé, že čisté domáce prostredie a veci uložené na svojom mieste, majú veľký vplyv na ľudskú psychiku a náladu. Ak nemôžete veci nájsť, zbytočne strácate na čase a pohode.

Je to pritom jednoduché:

  • Veci vždy odkladajte na svoje miesto. Knihy do poličky s knihami, šaty na vešiak, kľúče na háčik, koreničky do skrinky, …
  • Čo sa pokazí, to ihneď opravte alebo - ak to už vôbec nejde, vyhoďte. Prišite odpadnutý gombík, opravte dierku na nohaviciach, zatrite oškretú zárubňu na dverách.
  • Ak niečo nepoužívate viac ako rok, odložte to preč (do komory, pivnice). Ak vám to nebude chýbať ďalší rok, zbavte sa toho úplne alebo to niekomu podarujte. Získate tak priestor pre nové veci, z ktorých sa môžete tešiť a budete mať u seba doma lepší pocit.

Podporte osobný rozvoj

Počas najbližších týždňov sa pustite do čítania nových kníh. Postačí pár strán denne, nemusíte im venovať niekoľko hodín. Naučte sa každý deň jedno nové cudzie slovo alebo vysvetlenie pojmu. Zameranie vôbec nemusí súvisieť s vaším zamestnaním alebo koníčkami. Rozšírite svoj obzor, potrénujete pamäť a možno nájdete inšpiráciu, ktorá prerastie v záľubu. Zlepší sa tak vaša komunikačná schopnosť. Navyše, v rozhovoroch s ľuďmi budete rýchlejšie reagovať a mať bohatú slovnú zásobu.

Spravujte svoj čas efektívne

U každého človeka sa nájdu aktivity, ktoré zbytočne požierajú jeho čas a neprinášajú žiadny osoh. Čas sa môžete naučiť využívať efektívne a vo svoj prospech:

  • Každý večer alebo skoro ráno napíšte zoznam povinností, ktoré vás čakajú a vyhraďte pre ne reálny čas.
  • Ranný budík postupne posúvajte po minúte smerom na skorší čas, aby ste ranné povinnosti zvládli s prehľadom. Ak po mesiaci skutočne zvládnete vstať o polhodinu skôr, začnete možno po rokoch konečne aj raňajkovať.
  • Nenechajte sa rozptyľovať multitaskingom. Hoci je moderné a žiadané zvládať niekoľko úloh naraz a rozpracovať viacero činností, čo z toho, keď pri ničom nie ste na 100 % prítomní! Ak chcete na sebe popracovať, odstrániť stres a hektickosť, nezamotávajte sa zbytočne do ďalších aktivít. Možno sa budete čudovať, ako sa niektoré veci dokážu zdarne vyriešiť aj neskôr. Tým vás však nenabádame k prokrastinácii, hoci ani trochu lenivosti pre kreatívneho ducha občas nezaškodí.
  • Nevenujte čas moderným technológiám. Vo virtuálnom svete vám nič neujde, ak ho jeden deň nenavštívite. Ak sa budete cítiť nervózne, vykazujete známky závislosti. Čo môžete pre seba urobiť? Sťažiť si cestu k “žrútom času” - ovládač od televízora dajte vysoko na skriňu, užívateľské konto na počítači zaheslujte a dotykový displej na smartfóne opatrite komplikovanejším zámkom/znakom. Funguje to ako účinná prevencia netráviť svoj čas zbytočne.

Utužujte vzťahy a opravte pokazené

K ľuďom, s ktorými sa denne stretávate alebo sú súčasťou vašej rodiny zaujmite nový, pozitívny a nekritický vzťah. Možno to bude spočiatku náročné, ale slová ako “Želám ti pekný deň”, “Teším sa na teba”, “Mám ťa rád” dokážu vyčarovať úsmev na tvári.

Veľkou zmenou vo vašom živote môže byť opätovné kontaktovanie ľudí, s ktorými ste pre nejakú príčinu prerušili vzťahy. Každý máme za sebou niekoľko nevydarených a nevypovedaných osobných zlyhaní, ktoré ovplyvnili naše terajšie JA a možno sú dôvodom hnevu a smútku. Pre krajší a kvalitnejší život je isto dobré, ak máte i v tejto oblasti poriadok a neobávate sa žiadneho náhodného stretnutia s dotyčnou osobou.

Nájdite šťastie okolo seba

Kde? V maličkostiach a vo svojej vlastnej jedinečnosti. Mnoho ľudí má tendenciu porovnávať sa s druhými a hodnotiť. Každý z nás však žije život najlepšie, ako vie. Nikto z nás na žitie nedostal patent a neustále obhajovať svoju pravdu môže byť vyčerpávajúce. Ak sa rozhodnete nájsť harmóniu v živote, mali by ste ju hľadať v sebe, nie prispôsobovať reakciám okolia.

Kúpte si malý 100-stranový zápisník a každý večer napíšte pár riadkov o tom, čo vám dnes urobilo radosť a za čo ste vďační. Nie je to prehnané, skutočne to u mnohých úspešných ľudí funguje.

zdroj: https://plnielanu.zoznam.sk