Otázky, ktoré vám pomôžu zistiť, čo je zmyslom vášho života

02.02.2020 18:49

 

1. Čo bolo vašou vášňou, keď ste boli dieťaťom? Čomu ste sa najradšej venovali a čo vás najviac priťahovalo?

Hry, ktoré sme sa hrali ako deti, sú často vstupnou bránou k nášmu potenciálu v niečom vyniknúť. V tom čase, keď vyrastáme. Zamyslite sa nad svojimi Barbie bábikami. Obliekali ste ich, alebo ste im šili šaty? 

Zamyslite sa nad svojimi hračkárskymi nákladnými autami a osobnými autami. Preháňali ste sa na nich? Alebo ste postavili mesto, v ktorom ste urobili ulice, postavili domy, vysadili stromy, umiestnili a postavili obchody a garáže?

Na čo ste sa hrali celé hodiny? S čím ste sa hrali? Máte k tomu vzťah ešte aj dnes? Ak áno, ako to viete a môžete začleniť do svojho dospelého života teraz?

Bolo vám odporúčané, aby ste zabudli na svoje detské sny a namiesto toho urobili niečo praktické so svojím životom? Študovali ste na univerzite niečo iné než to, čo ste naozaj chceli?

Želali by ste si, aby ste namiesto toho išli inou cestou?

Náš talent, nadanie bolo, a zostalo, skryté v našich detských vášňach, ak chcete – v našich detských posadnutostiach a „mániách“.

To sú tie veci, v ktorých sme „od prírody“ prirodzene dobrí. Zamyslite sa smerom naspäť a uvidíte, aký poklad tam nájdete. To môže byť kľúčom k vášmu životnému cieľu.

2. Ak ste boli bez práce alebo ste boli nezamestnaní, čím ste sa rozhodli vyplniť svoj čas?

Tu je niečo, o čom sa dá uvažovať. Predstavte si, že by ste nemuseli pracovať a nebolo by vám umožnené zostať doma a nerobiť nič. Ako a čím by ste sa rozhodli vyplniť svoj čas? Kam by ste išli a čo by ste robili?

Povedzme, že nejaký čas si vyhradíte na relaxáciu a odpočinok, trochu času budete venovať fyzickému cvičeniu. A čo ďalej? Čo by ste urobili so zvyškom svojho času?

Strávili by ste deň robením niečoho aktívneho, napríklad skúmaním mesta? Išli by ste do múzea alebo by ste navštívili umelecké galérie? Čítali by ste nejakú knihu? Alebo by ste sa zapojili do dobrovoľníctva? Čo by ste si vybrali?

Keby problémom neboli peniaze a vy by ste sa mohli venovať výlučne svojej vášni, svojmu koníčku, hobby, čo by to bolo?

3. Čo je to, čo spôsobí, že zabudnete na svet okolo seba?

Existuje niečo, čo naozaj veľmi radi robíte? Niečo, čo spôsobí, že stratíte pojem o čase?

Ak vás niekedy nejaká činnosť úplne pohltí, vtedy pochopíte, čo to znamená „nechať sa splynúť s tokom“.

Vtedy pochopíte stav, keď stratíte zmysel pre plynutie času a ste úplne pohltení tým, čo robíte.

Všetci sme to zažili. Pre niektorých z nás to je proces vytvárania niečoho, pre ostatných je to organizovanie nejakého podujatia a pre ďalších starostlivosť o potreby iných ľudí.

Keď ste úplne, kompletne unášaní „tokom“, zabúdate na čas, na jedlo a nápoje alebo aj na to, kde ste. Keď sa nachádzate v stave, že ste unášaní „tokom“, ste intenzívne sústredení na tú jednu vec a celá vaša pozornosť je zameraná len na to jedno.

A vtedy sa dostavuje pocit extázy. To je ten pocit úplnej vnútornej jasnosti, keď zároveň plne dôverujete svojim schopnostiam a zručnostiam. Všetky vaše starosti sú preč a vy sa nachádzate v momente, ktorý sa nazýva „tu a teraz“.

To sú tie momenty, keď žijete práve a len v súčasnosti. Môžete prestať vnímať, ako plynie čas. Tento pocit prúdenia, plynutia a splynutia je zdrojom radosti a samotnej odmeny.

Kedy ste to naposledy zažili?

4. Aké témy sú blízke vášmu srdcu?

Existuje niečo, čo vám dáva pocit, že ste silný? Niečo, čo vás napĺňa pocitom sily? O akých témach radi čítate? Čo je tou témou, kde sledujete novinky? Keď čítate, aká je tá téma?

K akej problematike sa opakovane vraciate? Ktoré webové stránky vás priťahujú? O akých témach diskutujete so svojou rodinou a priateľmi? A to najzaujímavejšie na koniec: akou témou sa zaoberáte a chcete sa ňou zaoberať aj ďalej?

Ak máte niečo, čo vás fascinuje, do čoho ste „zamilovaní“, potom práca, ktorú tomu venujete,  bude zmysluplná a napĺňajúca.

5. S kým trávite svoj čas a o čom sa rozprávate?

Väčšina z nás trávi čas s ľuďmi, ktorí majú také isté záujmy a názory na život. Možno práve tu môže byť ukrytá pomôcka pripravená pre vás.

Trávite väčšinu svojho voľného času s kamarátmi na bicykli, alebo len s kamarátmi pri poháriku? Hovoríte hlavne o vašej spoločnej vášni pre cyklistiku a o tom, ako sa zlepšiť v tomto športe?

Alebo len tak zabíjate čas s priateľmi v miestnom bare?

Poskytujú vám ľudia, s ktorými trávite svoj voľný čas, nejakú inšpiráciu k tomu, čo vás baví?

O čom sa rozprávate? Sú vo vašom živote ľudia, ktorí vás žiadajú o radu?

Prečo, z akého dôvodu, vás ľudia žiadajú o radu? Máte nejaké špeciálne vedomosti? Ako ste prišli k týmto vedomostiam? Je to niečo, o čom máte pocit, že by ste to mali robiť?

Odpovede na tieto otázky by mohli mať hodnotu ako osvietenie.

6. Čo je na vašom zozname toho, čo chcete dosiahnuť?

Čo chcete dosiahnuť skôr, než zomriete? Toto je ďalšie cvičenie, ktoré môže vniesť veľa svetla do toho, čo je účelom vášho života. Aj odpovede na tieto otázky môžu znamenať osvietenie.

Vytvorenie zoznamu toho, čo chcete dosiahnuť, kryštalizuje vaše myslenie na to, po čom v živote najviac túžite, na to, čo si naozaj nechcete nechať ujsť. V tom je tá vášeň. Na čo a hlavne prečo čakať?

7. Ak o niečom snívate, mohli by ste to uskutočniť?

O tomto porozmýšľajte naozaj veľmi vážne. Aj keď ste mali sen a nikdy ste sa ho, z nejakého dôvodu,  nepokúšali premeniť na realitu, kým ste nažive, stále stojí za to, aby ste sa na to, i keď s odstupom času, pozreli. Ak by to bol zdanlivo nedosiahnuteľný sen, nikdy by sa to vo vašej mysli nebolo objavilo.

Zamyslite sa nad mnohými ľuďmi, ktorí zrealizovali svoje zdanlivo neuskutočniteľné sny. Zoberte si to k srdcu.

Napríklad:

J.K. Rowlingová bola čerstvo rozvedená, žila zo štátnej sociálnej pomoci, sama vychovávala svoje dieťa. Vtedy napísala knihu Harry Potter a kameň mudrcov. Spočiatku jej knihu vydavatelia odmietali.

Ludwiga van Beethovena nezastavil kaziaci sa sluch, neskôr ani skutočná hluchota v tom, aby nevytvoril najkrajšiu a najvplyvnejšiu hudbu na svete.

Helen Keller bola hluchá a slepá od svojich 19 mesiacov. Napriek tomu sa dokázala vzdelávať a sama sa stala autorkou a pedagógom.

Koho obdivujete? Na koho sa pozeráte s obdivom? Čo je to, čím vás ten niekto inšpiruje?

Kroky, ktoré vás nasmerujú k sledovaniu svojho životného zámeru môžete urobiť práve teraz.

Opýtajte sa sami seba, čo vám stojí v ceste? Čo vás v tom zastaví?

Pomoc je všade. Nemusíte všetko vedieť vy sami. Nemusíte robiť všetko sami. Môžete získať pomoc, aby ste si splnili svoj sen.

Premyslite si to. Ten sen a účel vášho života je pravdepodobne jedna a tá istá vec.

 

zdroj: https://www.badatel.net/