Modlitba a meditácia: Vedci zistili, čo robia s naším telom

15.04.2018 13:03

Mnoho ľudí verí, že sila modlitby nie je žiadne klišé, no rovnako ako meditácia dokáže človeka uzdraviť. Faktom je, že na ozdravné účinky modlitieb a meditácií si už posvietilo viacero výskumov. S akými závermi prišli?

Mnohé klinické štúdie dokázali, že táto, nazvime to duševná očista, má na zdravie človeka hneď niekoľko pozitívnych účinkov. Okrem schopnosti znížiť chronický stres je taktiež nástrojom, ktorý posilňuje veľmi dôležité spojenie tela i mysle a zvyšuje imunitnú schopnosť organizmu.

Modlitba i meditácia napomáhajú dosiahnuť vnútorný pokoj, silu, a tým zlepšiť kvalitu života ako po psychickej, tak i fyzickej stránke. Veď nie nadarmo sa hovorí, že naše myšlienky majú neskutočnú moc.

Čo sa deje s naším telom pri modlení?

Autori bestselleru „Liečivá sila modlitby“ Chet Tolson a Harold Koenig tvrdia, že sila modlitby tkvie v tom, že pomáha ľuďom držať sa nad vodou v čase, keď prežívajú náročné chvíle a prestávajú veriť v lepšie zajtrajšky.

Z medicínskeho hľadiska ide o účinnú obranu proti stresujúcim faktorom, s čím samozrejme súvisí nižšia produkcia hormónu kortizol. Ten má totiž na svedomí nebezpečné ochorenia najmä z radu srdcových ťažkostí, obezity, rakoviny či duševných porúch.

Modlitba a jej vplyv na krv

Ďalší výskum si zas posvietil na vzťah krv verzus modlitba a prišiel s prekvapujúcimi závermi. Michail Lazorik - uznávaný terapeut Užhorodskej národnej univerzity, uskutočnil jeden zaujímavý experiment. Sledoval účinok modlitby na zloženie krvi, k čomu ho viedlo viacero indícií.

Jeho predtucha sa ukázala ako správna a dokonca sa mu podarilo ju vedecky podložiť. Do experimentu zapojil dovedna 15 mužov i žien rôzneho sociálneho postavenia a chorobopisu (počnúc žltačkou, končiac ochoreniami srdca).

Pred samotným experimentom bola všetkým dobrovoľníkom odobratá krv. Následne si pacienti čítali modlitby v trvaní 15 – 20 minút z modlitebnej knižky a bez nej. Po tejto dobe im bola opätovne odobratá vzorka krvi a poslaná na analýzu. Výsledok prekvapil i samotného Lazorika.

V prípade jedného pána bola zistená úroveň jedného z indikátorov fagocytózy šesťkrát nižšia v porovnaní s úrovňou pred začatím experimentu. U iných mužov bola táto úroveň menej ako trikrát a v prípade žien menej, keďže majú silnejšiu emocionálnu stránku.

(Zdroj: http://soft.bashny.net/t/en/341535)

Lazorik skutočne potvrdil silný účinok modlitieb na ľudskú psychiku - do modlitieb bývajú zapojené oči, uši, hlas aj naše vedomie, ľudské telo je vystavené vplyvom zvukových vibrácií, ktoré hodnoty v krvi u človeka menia.

Rovnaké účinky dosiahnete i meditáciou

Podľa klinickej štúdie publikovanej v magazíne Indian Journal of Psychiatry, meditácie i modlitby prinášajú celý rad zdravotných benefitov.

Za všetky spomeňme zníženie úzkosti, bolesti, stresu, ich priaznivý vplyv na kvalitu života, zmenu hladiny melatonínu a serotonínu, posilnenie imunity či zníženie zápalových procesov v tele.

Je potvrdené, že zvýšené hodnoty stresového hormónu vedú k hormonálnej nerovnováhe, nízkej odolnosti a k zvýšeniu hladiny infekcie, úzkosti a depresií.

Meditácia prináša kľud i harmóniu, pričom práve to je jeden zo zásadných dôvodov, prečo ju ľudia vyhľadávajú.

Jej zdravotné prínosy sú síce neodškriepiteľné, no prím zohráva vytúžený pocit šťastia a pohody. Presne pre ten sa postupne stáva každodennou súčasťou nášho života.