Megapolis dávnych Mayov

06.02.2018 14:01

Skupina archeológov už dlhší čas skúmala možné archeologické nálezisko v Petenskej džungli v Guatemale. Pri svojej práci vedci využili laserovú technológiu LIDAR, ktorá im umožnila pozrieť sa, čo sa ukrýva pod povrchom džungle. Výhodou tejto metódy je to, že nemuseli vopred ničiť reliéf krajiny. Až potom, čo im technológia vytvorila 3D scan ruín mesta, sa pustili do práce. Odstránili stromy a začali robiť archeologický výskum. To, čo tam objavili, prekvapilo celý výskumný tím.

Mayská civilizácia je dodnes opradená rúškom tajomstva. Mnohé archeologické náleziská, nezvyčajné pyramídy a symbolika, ktorá dodnes nie je úplne objasnená, svedčí o jedinečnosti tejto kultúry. Všetkým sa nám táto civilizácia dostala do povedomia najmä kvôli koncu ich kalendára, ktorý sa mal údajne skončiť 21. decembra 2012. Niektorí konšpirátori sa pripravovali na koniec sveta. Ten však nenastal.

Mnohým bádateľom však pôvod mayskej civilizácie nedá spávať. Nedá sa totiž zaradiť do žiadnych „rámčekov.“ Jej obyvatelia sa vyznačovali vysokými znalosťami z oblastí astronómie, matematiky či fyziky, pričom vedeli prekvapivo detailne predpovedať astronomické javy, a to aj bez moderných prístrojov. Vedci sa domnievali, že Mayovia žili skôr roztrúsene, pričom vytvárali malé osady. Objav obrovského mesta však svedčí o niečom inom.

Viac ako 60-tisíc budov
Megalopolis, obrovské mesto, ktoré sa nachádza neďaleko miest Tikal, Holmul a Witzna ukazuje, že tieto mestá by mohli medzi sebou vytvárať akúsi obrovskú sieť. Podľa všetkého však tento nedávny objav je najväčším doposiaľ objaveným mestom, ktoré svedčí o majestátnosti tejto kultúry. V meste objavili viac ako 60-tisíc budov. Thomas Garrison,archeológ z Ithaca College tvrdí, že snímky urobené pomocou technológie LiDAR (Light Imaging, Detection And Ranging)  ukázali, že mesto bolo oveľa hustejšie osídlené, než sa predpokladalo.

V novoobjavenom meste starom približne 1 200 rokov, s rozlohou 2072 km², žilo približne od 10 až do 15 miliónov obyvateľov. Svedčí to jednoznačne o tom, že veľkomestá neboli pre Mayskú civilizáciu ničím cudzím. To ničí všetky mýty, ktoré tvrdili, že Mayská civilizácia sa sústredila predovšetkým v trópoch, kde žila v malých zoskupeniach. Podľa vedcov to môže byť naopak. Z trópov sa civilizácia postupne presúvala do okrajových častí, v ktorých si začala budovať vlastné veľkomestá.

Vedci pri skúmaní Mayskej civilizácie urobili ďalší krok vpred. No to, ako vyhynula, to ešte stále ostáva záhadou.

zdroj: www.interez.sk