Emocionálne stavy a somatické problémy - ako spolu súvisia?

09.08.2019 16:11

Slovom „bolesť“ označujeme predovšetkým energiu, potom vnem, a až nakoniec ňou máme na mysli telesný prejav. Keď sa nad tým lepšie zamyslíme, musíme uznať, že každý zdroj bolesti je naozaj vždy len energetickej povahy.

Telesné prejavy bolesti sú vždy až sekundárne. Každý zdroj bolesti v našom tele je priamo napojený na nejaký špecifický emocionálny stav.

A úlohou každého takéhoto emocionálneho stavu je pripomínať nám, že v našom živote stále máme oblasti, na ktorých by sme mali popracovať.

Tieto nedoriešené oblasti v našich životoch vnímajme ako lekcie, ktoré čakajú len na to, kedy si ich osvojíme. A keď sa nám podarí si tieto lekcie osvojiť, bolesť rýchlo pominie.

Akým spôsobom je emocionálna bolesť prepojená s miestami v tele, v ktorých sa objavuje fyzická bolesť?

Pokiaľ ide o vzťah medzi telom a bolesťou, treba si uvedomiť, že telo vníma bolesť veľmi presne. Naše životné skúsenosti, zážitky a vnemy sa priamo prejavujú v našom tele.

A keď zažívame emocionálny stres, naše telo nám ukáže presne, v ktorej oblasti nášho života je nejaký problém. Tento signál, ktorý nám telo vysiela, musíme už potom len rozlúštiť.

1. Bolesť svalov. 

Pretrvávajúce bolesti svalov nám naznačujú, že možno máme problém pohnúť sa v živote ďalej.

Zamyslime sa nad tým, či pristupujeme s dostatočnou flexibilitou k našim skúsenostiam v práci, doma alebo k tým najtajnejším, ktoré prežívame vo svojom vnútri.

Nechajme sa viac unášať prirodzeným prúdom života.

2. Bolesti hlavy. 

Bolenie hlavy obyčajne súvisí s našou neochotou vykonať jednoznačné rozhodnutie. Ak trpíte migrénou – kráľovnou bolesti hlavy – znamená to, že keď stojíte pred problémom, tak aj viete, ktoré rozhodnutie je to správne, no aj tak k nemu nepristúpite a nevykonáte ho.

Ak vás trápia bolesti hlavy, mali by ste si každý deň nájsť čas na prechádzku a oddych. Venujte sa niečomu, čo vám pomôže uvoľniť sa.

3. Bolesť krku. 

Ak vás bolieva krk a krčná chrbtica, môže to súvisieť s tým, že máte problém odpustiť druhým, ale dokonca aj sebe.

Ak sa vám bolesť krku stále vracia, skúste sa úprimne zamyslieť nad tým, ktoré vlastnosti, veci alebo čokoľvek máte radi na sebe a aj na druhých.

Zameriavať by ste sa mali najmä na tieto kladné stránky. A vedome u seba rozvíjajte schopnosť odpúšťať.

4. Boľavé ďasná. 

Podobne ako v prípade bolesti hlavy aj bolesti ďasien poukazujú na to, že sa sami od seba akosi nevieme jednoznačne pre niečo rozhodnúť.

A keby sme sa náhodou aj pre niečo rozhodli, nemáme dostatočnú húževnatosť na to, aby sme v našom rozhodnutí vytrvali. Poriadne si teda vyjasnime, čo naozaj chceme, a potom choďme za tým!

5. Bolesť v ramenách. 

Ak nás bolia ramená, môže to znamenať, že na pleciach nosíme naozaj ťažké emocionálne bremeno. Preto sa aj obrazne hovorieva, že by sme na svojich pleciach nemali nosiť problémy celého sveta.

Naučme sa teda pristupovať k našim problémom prakticky a proaktívne.

Zároveň si možno aj uvedomíme, že niektoré problémy v našom živote sa nás v skutočnosti vôbec netýkajú – je načase prenechať ich teda tým osobám, ktorých sa tieto problémy týkajú priamo.

6. Bolesť žalúdka. 

Žalúdok je ukazovateľom toho, či život „trávime“ dobre alebo nie. Problémy s tráviacim traktom najčastejšie pramenia z toho, že sa cítime byť nenaplnení.

V dôsledku toho potom v našom vnútri ostáva prázdna diera a začneme pociťovať smútok.

7. Bolesti hornej časti chrbta. 

Bolesti v hornej časti chrbta nám môžu signalizovať, že v sebe zápasíme s nedostatkom emocionálnej podpory od druhých.

Máme pocit, že sme nemilovaní. Dokonca v sebe potláčame lásku a nevieme alebo nechceme ju prejaviť navonok.

V prípade, že ste nezadaní a máte bolesti v hornej časti chrbta, asi bude najvyšší čas porozmýšľať nad nejakým rande a trochu sa viac socializovať.

8. Bolesti dolnej časti chrbta. 

Bolesti v dolnej časti chrbta nám môžu prezrádzať, že si robíme prehnané starosti o peniaze alebo znova, že nám chýba emocionálna podpora od druhých.

Možno je pre vás ten správny čas, aby ste sa odvážili požiadať o zvýšenie platu. Druhá možnosť je tiež naučiť sa si svoje financie trochu rozplánovať – to vám pomôže narábať s financiami efektívne a používať ich o čosi rozumnejšie.

9. Bolesti krížov a kostrče. 

Vyzerá to tak, že sedíte na nejakom probléme, ktorý by bolo treba začať riešiť. Triezvo tento problém rozanalyzujte až do jeho základov – tam nájdete jeho riešenie.

10. Bolesti lakťov. Boľavé lakte sa najčastejšie objavujú vtedy, keď sa bránime vykonať v našom živote potrebné zmeny. Ak sú vaše lakte a ruky stuhnuté, môže to znamenať, že vo vašom živote akútne chýba určitá miera flexibility.

V tom prípade je asi načase zmieriť sa s predstavou, že by ste mali pristúpiť na niektoré kompromisy, svoje životné záležitosti trochu poprehadzovať a utriasť.

Ak sa na toto zatiaľ necítite, tak sa aspoň trochu uvoľnite a nechajte sa unášať prirodzeným prúdom života.

11. Bolesť pozdĺž celých rúk. 

Ak vás bolia ruky po celej dĺžke, od pliec až po končeky prstov, znamená to, že si so sebou nosíte emocionálne bremeno v podobne myšlienok na niečo alebo na niekoho.

V takomto prípade by ste si mali teda položiť nasledovnú otázku: Prečo túto záťaž vlastne stále so sebou nosím?

12. Bolesť dlaňovej časti rúk. 

Ruky nám slúžia na to, aby sme ich vystierali smerom k druhým na znak toho, že túžime po kontakte a spojení sa s druhými.

Ak nás bolí dlaňová časť rúk, znamená to, že naše ruky vystierame k druhým len málo. Posnažme sa nadviazať nejaké nové priateľstvá.

Pozvime na obed nášho partnera, našu partnerku alebo kohokoľvek, kto nám je aspoň trochu blízky. Nadviažme s niekým kontakt.

Bolesti dlaňovej časti rúk môžu byť spôsobené tým, že sa v našej mysli niečoho odmietame vzdať, prípadne aj to, že sa toho postupne začíname vzdávať.

13. Bolesti bedier. 

Ak sa bojíte pohybu a zmien, môže sa to prejaviť bolesťou v bedrách. Boľavé bedrá môžu byť znakom toho, že sa príliš bránite životným zmenám a posunutiu sa v živote niekam ďalej.

Bedrová bolesť môže tiež prezrádzať vašu prílišnú obozretnosť v prípade, že sa máte pre niečo rozhodnúť. Ak už dlhšie nosíte vo svojej mysli veľké myšlienky a nápady, je najvyšší čas, aby ste sa rozhodli pre ich uskutočnenie.

Tupá, neurčitá bolesť v celej časti bedier súvisí s nedostatočnou podporou zo strany druhých. Keď sa vám žiadnej podpory nedostáva, môže sa to prejaviť v celkovom narušení vašej životnej rovnováhy a spôsobe, ako k životu pristupujete.

Najčastejší sprievodný pocit je tu pochopiteľne pocit nedostatku lásky a podpory.

14. Bolesť objavujúca sa pravidelne vo všetkých kĺboch. 

Podobne ako v prípade bolesti svalov, aj bolesť v kĺboch poukazuje najmä na nedostatok flexibility pri zvládaní situácií, prípadne naše prehnané lipnutie na niektorých životných situáciách, okolnostiach či podmienkach.

Pestujme si preto schopnosť byť otvorenej mysle, aby sme si mohli ľahšie osvojiť nové myšlienky, naučiť sa nové životné lekcie a zažiť nové skúsenosti.

15. Bolesť kolien. 

Keď trpíme predstavou, že život nemá žiaden zmysel a že sa nám nedostáva žiadnej podpory, môže sa to prejavovať bolestivými kolenami.

Ak nás bolieva vnútorná strana kolien, znamená to, že nepociťujeme žiadnu podporu zo strany rodiny, komunity, priateľov a ani v pracovnom prostredí.

Ak vás pre zmenu bolieva vnútorná strana kolien, vypovedá to o problémoch vo vašich osobných vzťahoch. Učte sa byť trochu pokornejší a skromnejší.

Občas sa zapojte aj do nejakej dobrovoľnej činnosti. Nikdy by ste nemali zabúdať, že aj vy patríte medzi smrteľníkov. Ste človek ako každý iný, čo znamená, že aj vy máte svoje ego.

Nášmu egu by sme však nikdy nemali dovoliť, aby nám zasahovalo do života viac než treba. Učme sa nebrať hlas nášho ega príliš vážne.

16. Bolesť zubov. 

Táto nepríjemná bolesť svedčí o tom, že sa nám nepáči, v akej životnej situácii sa nachádzame. Tento náš odpor a neľúbosť udržiavame pri živote tým, že si ich dennodenne opakujeme v našich myšlienkach a pocitoch.

Musíme byť trpezliví a začať si uvedomovať, že každú situáciu, ktorú pred nás život postaví, zvládneme oveľa ľahšie, ak sa nebudeme brániť a prijmeme danú situáciu so všetkými jej aspektmi – s tými dobrými aj s tými zlými.

17. Bolesť členkov

Ak nás bolievajú členky, môže to znamenať, že si nevieme nič dopriať a sami seba ukracujeme o trochu potešenia.

Boľavé členky nás môžu nabádať k tomu, aby sme sa začali mať trochu radi a dopriali si nejaké to potešenie. Veľmi nám tu tiež môže pomôcť, ak si trochu oživíme a okoreníme svoj romantický vzťah.

18. Únava spôsobená bolesťou

Bolesť, ktorá nám odčerpáva energiu, môže mať svoj pôvod v nude, odpore či neochote vykonať tie kroky, vďaka ktorým by sme sa v živote posunuli niekam ďalej.

Možno sa pýtate: „Čo teda s tým?“ Začnite pozornejšie načúvať tomu tichému, ale zato jasnému hlasu vo vašej mysli, ktorý vás jemne nabáda, aby ste sa otvorili novým životným skúsenostiam.

19. Bolesť chodidiel

Keď máte pochmúrnu náladu a zmocňuje sa vás depresia, môže sa to prejaviť aj bolesťami v chodidlách. Príliš veľa negatívnosti sa môže odzrkadliť v tom, že chodidlá, ktoré nosia celú našu váhu, nás začnú často a pravidelne pobolievať.

Riešení je viacero. Naučme sa tešiť z malých vecí, zaobstarajme si nejaké domáce zvieratko, nájdime si nejaké nové hobby, skrátka, venujme sa niečomu konštruktívnemu, čo nám bude prinášať radosť.

20. Bolesť v rôznych častiach tela, ktorej pôvod si nevieme vysvetliť. 

Bunková štruktúra celého tela každého človeka prejde niekoľkokrát počas jeho života „prekódovaním“.

V tomto procese prekódovania sa telo očisťuje a zbavuje niektorých prevládajúcich emócií, ktoré v ňom nejaký čas pôsobili, ale sa neosvedčili.

Aby sa telo od tejto energie mohlo očistiť, činnosť imunitného systému a vlastne všetkých systémov v tele musí byť dočasne oslabená.

Takže, hoci sa nám niekedy môže zdať, že naše telo je momentálne v stave ochorenia, pravdou môže byť, že viac-menej práve prechádza procesom očisty. Vtedy je potrebné mať na zreteli, že je to prechodný stav, ktorý čoskoro pominie.

Zdroj: healthy-holistic-living.com, Spracovala: Silavedomia.sk