Britské firmy plánujú čipovať tisícky zamestnancov

03.08.2019 19:38

Každý to nazýva inak. Niekto obmedzovanie osobnej slobody, zatiaľ čo druhí v tom vidia snahu o bezpečnosť. Ako by ste sa však cítili, keby vám zamestnávateľ dal zaviesť pod kožu mikročipový implantát? Presne takýto osud pravdepodobne čaká tisícky zamestnancov britských firiem, ktorí asi nebudú týmto nápadom až takí nadšení.

O zavedení mikročipov riaditelia rôznych väčších firiem vo Veľkej Británii uvažujú už pomerne dlho. To, čo sa zdalo ako absolútne sci-fi, sa stáva realitou. A kto naozaj chce, ten si vie svoj čin zdôvodniť. Je to tak aj v tomto prípade.

Bezpečnosť nadovšetko?

S použitím mikročípov na podnikateľské účely sa dnes môžeme stretnúť vo Švédsku. Za ich výrobou stojí švédska spoločnosť Biohax, ktorá ich využíva od roku 2015. Podľa zakladateľa Jowana Österlunda v niektorých firmách nahradili používanie identifikačných kariet a tak zvýšili bezpečnosť citlivých firemných údajov.

Keďže sa táto idea vo Švédsku uchytila, spoločnosť Biohax konzultuje s rôznymi právnickými a finančnými firmami vo Veľkej Británii, ktoré taktiež prejavili záujem o čipovanie svojich zamestnancov.

Každá minca má dve strany

Informácia má cenu zlata. Ak pracujete vo firme, kde sú citlivé informácie základom úspešného biznisu, je logické, že sa obávate ich úniku. Práve používanie mikročipov by malo zabrániť tomu, aby sa informácie nedostali do neželaných rúk. Jedna z britských firiem, ktorá poskytuje služby práve vo finančnej oblasti, má až stovky tisíc zamestnancov. Ak sa táto firma dohodne s Biohaxom, tak sa títo zamestnanci čipovaniu s najväčšou pravdepodobnosťou nevyhnú.

Samozrejme, mnohí apelujú na etické hľadisko tohto kroku. Na jednej strane ochrana dôležitých informácií, na druhej strane sloboda človeka. Ak budete mať v tele zavedený mikročip, nikdy nebudete vedieť, čo všetko sa o vás dozvie váš zamestnávateľ.

Nie sú väčšie ako zrnko ryže

Mikročipy sa implantujú pod pokožku, medzi palec a ukazovák. Sú naozaj mikroskopické, podľa slov výrobcu nepresahujú veľkosť zrnka ryže. Pomocou nich sa budú môcť zamestnanci dostať do svojej kancelárie aj prihlásiť sa k svojim užívateľským kontám. Mikročip nielenže úplne nahradí identifikačné karty, ale v prípade nehody vie poskytnúť všetky nevyhnutné údaje o zranenom človeku.

Debata o možnom zavedení mikročipov samozrejme poriadne rozbúrila hladiny. Mnoho ľudí je presvedčených o tom, že ich použitie predstavuje veľký zásah do osobnej slobody. Spoločnosť Biohax však tvrdí, že mikročip neobsahuje sledovacie zariadenie, ani GPS. Podľa ich slov je prioritne určený na ochranu citlivých informácií. Či je to však naozaj tak, ukáže len čas.

zdroj: unilad