Ako zmeniť svet

28.09.2018 10:06

Ľudia majú tendenciu myslieť si, že zmena sa udeje sama, mimo nás. Myslia si, že dôvodom toho, že žijú práve takým životom, akým žijú, sú vlády, ich rodiny, ich spoločenstvá a ich okolie.

Tie obviňujú za to, aký majú život. Na vine sú vždy tí druhí. Zvyčajne je to ale ďaleko od pravdy. To však neradi počúvame. 

Pravdou je to, že my sami máme vo svojom vnútri tú silu, ktorou môžeme zmeniť svoje životy. Na to však musíme byť ochotní uvidieť túto pravdu.

Gándhí ponúka 10 základných právd o tom, ako zmeniť svet a všetky tieto pravidlá sa začínajú v našom vnútri.

1. Najprv zmeň seba. Buď tým prvým, koho zmeníš

Ty musíš byť tou zmenou, ktorú chceš vidieť vo svete.“ – Mahátma Gándhí

Prestaňte sa hnevať kvôli tomu, čo robia iní. Ak chcete ovplyvniť to, aby sa svet zmenil, zmeňte najprv seba.

Tým, že sa stanete najlepšou verziou seba samého, môžete ovplyvniť ostatných ľudí. Keď sa ukážete ako ten a taký, kým a akým máte byť.

2. Vy ste hnacou silou svojho života

„Nikto mi nemôže ublížiť bez toho, aby som mu to ja dovolil.“ – Mahátma Gándhí

Namiesto toho, aby ste tu a tam posedávali a čakali na to, aby sa veci pre vás sami stali, vstaňte, choďte von a začnite robiť veci, ktorých výsledkom bude to, že sa veci udejú vo váš prospech (na váš podnet a vaším pričinením).

Ak chcete precestovať celú krajinu, alebo ak chcete získať lepšie zamestnanie, urobte to teraz.

Na tejto zemi máme k dispozícii len obmedzený čas na život a každý predsa vie, že vesmír sa kvôli nikomu nebude meniť, ani posúvať. Vy sami si to musíte pre seba zmeniť a posunúť.

3. Odpúšťajte

„Konať podľa pravidla oko-za-oko povedie k tomu, že celý svet oslepne.“ – Mahátma Gándhí

Neťahajte so sebou hnev a staré ľútosti. Odpustite ľuďom. Nie kvôli nim. Odpúšťajte im kvôli sebe.

Keď prestanete od iných ľudí čokoľvek očakávať a necháte to tak (tie očakávania, aj tých ľudí), veľmi skoro zistíte, že ste šťastnejší a produktívnejší.

4. Ak chcete dosiahnuť výsledky, musíte konať

„Jeden maličký pokus má väčšiu cenu než tona moralizovania a kázania.“ – Mahátma Gándhí

Ak chcete niečo zmeniť vo svojom živote, budete na tom musieť pracovať.Výsledky si vyžadujú konanie. Bez akcie niet výsledku.

Afirmácie, ktoré si donekonečna opakujete a múdre výroky sú síce skvelá vec, ale nikam vás neposunú, ani nedovedú. Vaše telo musí byť v pohybe, aby dosiahlo skutočné výsledky.

5. Sústreďte svoju pozornosť na prítomnosť. Žijete tu a teraz

„Ja nechcem predpovedať, čo bude v budúcnosti. Som znepokojený tým, ako sa mám postarať o prítomnosť. Boh mi nedal žiadnu moc, ktorou by som vedel riadiť to, čo sa bude diať v nasledujúcej chvíli.“ – Mahátma Gándhí

Nenechajte sa chytiť do pasce, ktorú vám nastavuje život prostredníctvom „čo ak“. Robte tie veci, z ktorých máte v tomto momente dobrý pocit a ktoré vám poskytujú pokoj a mier.

Nerobte si starosti kvôli veciam, ktoré sa ešte nestali. Sústreďte sa na to, ako urobiť z tejto chvíle nezabudnuteľný zážitok.

6. Všetci sme ľudia

„Nie je múdre byť si príliš istým niekoho osobnou pravdou. Je zdravé pripomínať si, že najsilnejší môže zoslabnúť a najmúdrejší sa môže zmýliť.“ – Mahátma Gándhí

Nezabudnite, že ste jedným z miliárd ľudí. Ste neuveriteľne osobitný, ale stále ste človek.  Urobíte chyby a urobia ich aj všetci ostatní.

Akceptujte, že ste len ľudskou bytosťou a umožnite si – dajte sami sebe povolenie pomýliť sa a urobiť chyby. Chyby, ktoré počas svojej cesty urobíte, sú potrebné na to, aby ste sa dostali tam, kam sa máte dostať.

7. Neprestávajte sa posúvať dopredu

„Najprv vás ignorujú, potom sa z vás smejú, potom s vami bojujú a nakoniec zvíťazíte.“ – Mahátmá Gándhí

Bez ohľadu na to, koľkokrát spadnete, zdvihnite sa a postavte sa. Čím častejšie vstanete, tým dlhšie zostanete stáť.

8. Snažte sa vidieť v ľuďoch to, čo je v nich dobré

„Predpokladám, že boli časy, keď svaly znamenali vodcovstvo; dnes byť vodcom znamená vychádzať s ľuďmi.“ – Mahátmá Gándhí

Neodpisujte niekoho len preto, že vám povedal alebo urobil niečo, čo sa vám nepáčilo. V týchto ľuďoch hľadajte to, čo je ľudské, humánne. Aj tieto osoby sú ľudské bytosti, rovnako ako i vy a takisto robia chyby.

9. Ukážte sa takí, aký ste. Buďte sami sebou

„Štastie je stav, v ktorom to, čo si myslíte, to, čo hovoríte a to, čo robíte je v úplnom súlade.“ – Mahátma Gándhí

Bez ohľadu na to, čo sa okolo vás deje, vždy zo seba vyťažte to najlepšie, čo vo vás je a čoho ste schopní. Pracujte na sebe, aby ste každý ďalší deň boli ešte lepšou verziou seba samého.

Tak sa budete cítiť príjemne a pohodlne vo svojej vlastnej koži.

10. Buďte otvorení osobnému rastu

„Zákonitosťou života je neustály rozvoj. A človek, ktorý sa vždy snaží držať sa svojich dogiem v záujme toho, aby pôsobil ako dôsledná a neochvejná osoba, sa ženie do falošného postavenia.“ – Mahátma Gándhí

Na ľudskom bytí je krásne to, že človek má nenásytnú schopnosť učiť sa. Učíme sa od chvíle svojho narodenia až po moment svojej smrti. Každý deň sa naučíme niečo nové.

Užívajte si tento pravdivý proces a donúťte sa k tomu, aby ste sa naučili tak veľa, koľko ste schopní, kým ste tu, na tejto zemi.

Nikdy nebol lepší čas na to, aby ste boli nažive, ako je teraz. Z času, ktorý je nám daný, však musíme vyťažiť čo najviac.

Keď pracujeme na tom, aby sme zmenili seba, môžeme tým zmeniť aj naše okolie, svet okolo nás. Môže sa to stať spôsobom, ktorý si ani nemusíme vedieť predstaviť.

Preberaním zodpovednosti za svoj vlastný život povzbudíme ostatných, aby urobili to isté. Namiesto toho, aby sme ostatných nútili zmeniť sa na takých, aby vyhovovali našim potrebám, radšej zvážme, ako sa môžeme my prejavovať inak.

Včera sme reagovali nejakým spôsobom. Ako inak by sme boli mohli reagovať? Ako môžeme odpustiť a posunúť sa ďalej tak, aby sme nestrácali čas svojho života kvôli veciam, ktoré nie sú správne a ktoré nestoja za nič?

Ak sa budete riadiť 10 základnými pravidlami, ktoré sformuloval Gándhí, môže vám to  pomôcť nastaviť svoj život na cestu zmeny. Môže to výrazne ovplyvniť váš život a životy ostatných ľudí okolo vás.

zdroj: www.badatel.net