5 štádií psychiky u ľudí pred ich úplným koncom

18.07.2019 18:47

Či už je to choroba vlastné alebo cudzie pričinenie či nešťastná nehoda. Avšak náš mozog je jeden magický systém, ktorý dokáže aj nemožné. Tak ako za pomoci snahy a motivácie zotavovať, v negatívnom prípade nás naša psychika dokáže dohnať aj k smrti. Hovoríme o psychogénnej smrti, ktorá vie byť veľmi zdĺhavá, no so zlým prístupom jedinca nás dokáže odrovnať do troch týždňov.

Debata o smrti nikdy nie je príjemná ani veselá. Avšak, ak sa jej chceme vyhnúť aspoň v tomto smere, musíme si udržať pozitívny prístup a nadhľad. Podľa odborníkov nastáva psychogénna smrť zvyčajne v dôsledku traumatizujúcej udalosti. Tou môže byť trebárs letecká nehoda, ale aj akýkoľvek iný negatívny zážitok. Zjednodušene povedané, smrť prichádza, keď sa vzdáme nad životom. A tento proces predstavuje rôznych štádií.

Istá štúdia hovorí, že samota, alebo presnejšie osamelosť, je pre nás horšia, ako 20 cigariet denne. A keďže človek je tvor sociálny, niečo na tom skutočne bude. V prípade psychogénnej smrti je jedným z počiatočných príznakov stránenie sa spoločnosti. Ľudia prestanú prejavovať emócie, stretávať sa s priateľmi či rodinou a prejavujú až chorobnú ľahostajnosť. Pokiaľ sa človek vyhýba emóciám, podľa autora štúdie, ktorá sa tomuto psychickému stavu venuje, môže ísť o snahu vyrovnať sa s problémom vnútorne.

Apatia

Ďalšie štádium pozostáva z apatie. Človek prestane prejavovať záujem o čokoľvek, čo mal rád a stáva sa len prázdnou schránkou bez emócii. Človek, ktorý apatiu prežíva, postráda aj pud sebazáchovy a záujem o hygienu. Aj tie najprostejšie činnosti sa zrazu môžu javiť ako nesplniteľné.

Abúlia

Po apatii prichádza podobný stav, zvaný abúlia. Prejavuje sa v neschopnosti rozhodovania, no taktiež straty akejkoľvek motivácie. V princípe hovoríme o situácii, kedy človek naozaj stráca chuť žiť. Uzatvára sa do seba a postupne si už nedokáže pomôcť ani sám. K rôznym činnostiam ho však vie donútiť jeho okolie, samozrejme za predpokladu, že ešte nejaké má.

Psychická akinézia

Ide o ďalšiu nadstavbu abúlie. V tomto prípade je však človek naozaj bezmocný. Keby čelil zoči voči nebezpečenstvu, po ktorom by mohla nasledovať aj smrť, nezasiahol by. Dokonca by ani necítil bolesť.

Psychogénna smrť

Záverečná fáza značí smrť samotnú. Toto je štádium, kedy sa jedinec doslova vzdal. Je schopný ležať vo vlastnej špine a odmieta jesť aj piť. V takomto prípade už nezaberie nič. Ani prosby, fyzická sila či snaha o citové vydieranie. Človek v tomto štádiu je na smrť pripravený a tá príde do štyroch dní.

Dobrá správa však je, že pokiaľ niekto aj takýto proces zažíva, stále je čas zachrániť ho. Motivácia sa totiž dá načerpať späť a to, ako z dostatočnej socializácie, tak aj z pohybu. Pri fyzickej aktivite uvoľňuje hormón dopamín, ktorý priamo súvisí s príjemnými pocitmi. Chuť do života sa tak vždy môže prinavrátiť, chce to však trpezlivosť a podporu zo strany okolia.

 

zdroj: sciencedirect.com